MUSTAFA KEMAL ATTATÜRK HAKKINDA HERŞEY

Atatürk'ün cumhurbaşkanlığı döneminde kurulan hükümetler

Atatürk'ün cumhurbaşkanlığı döneminde (1923-1938) üç kişi başbakanlık yapmıştır. Bu isimler İsmet İnönü, Fethi Okyar ve Celal Bayar'dır.Bu dönem içersinde en fazla süre görevde kalan ve en fazla hükümet kuran isim (tam yedi hükümet kurmuştur) İsmet İnönü'dür. Atatürk'ün cumhurbaşkanlığı süresince kurulan hükümetler şöyledir:

Atatürk, İsmet İnönü ile birlikte
Atatürk, İsmet İnönü ile birlikte
 
Cumhurbaşkanı Atatürk Başbakan Celal Bayar ile birlikte
  • I. İnönü hükûmeti (30.10.1923 - 06.03.1924)
  • II. İnönü hükûmeti (06.03.1924 - 22.11.1924)
  • Fethi Okyar hükûmeti (22.11.1924 - 03.03.1925)
  • III. İnönü hükûmeti (03.03.1925 - 01.11.1927)
  • IV. İnönü hükûmeti (01.11.1927 - 27.09.1930)
  • V. İnönü hükûmeti (27.09.1930 - 04.05.1931)
  • VI. İnönü hükûmeti (04.05.1931 - 01.03.1935)
  • VII. İnönü hükûmeti (01.03.1935 - 01.11.1937)
  • I. Celal Bayar hükûmeti (01.11.1937 - 11.11.1938)
Bugün 1 ziyaretçi (13 klik) kişi burdaydı!
=> Sen de ücretsiz bir internet sitesi kurmak ister misin? O zaman burayı tıkla! <=